Není asi žádným tajemstvím, že „dobrý grafik“ pravděpodobně žádný návrh fasády knihovny v Týništi nad Orlicí nemá. V článku jsme vám k této chybě shrnuli do časové osy vznik tohoto přešlapu, vývoj, dopad celé situace a v neposlední řadě i komentáře našich sledujících. Chtěli bychom tímto článkem apelovat na Městskou knihovnu i starostu Týniště nad Orlicí, aby se zamysleli nad situací vzhledu Městské knihovny. Jsme si jisti, že odstranění této chyby by bylo pozitivním krokem statusu Městské knihovny a rozhodně skvělou vizitkou pro město.
Jak vznikl tento grafický přešlap?
Návrh na vzhled fasády Městské knihovny v Týništi nad Orlicí byl vytvořen v tabulkovém editoru Excel. Odlišný vzhled znaků v textu je jednou ze základních chyb, které se v grafickém designu vyskytují. V minulosti jsme vytvořili rychlý a jednoduchý návod, jak tyto chyby poznat a vyhnout se jim.
Návrh fasády v tabulkovém editoru Excel
Vývoj a zrání grafické chyby
18. 10. 2016
Uveřejnění zákazky na opravu fasády knihovny v Týništi nad Orlicí. Nový návrh byl vytvořen v tabulkovém editoru Excel bývalou ředitelkou J. Vašátkovou.
6. 11. 2016
Výsledek se k nám rychle dostal a poprvé jsme ho sdíleli v příspěvku již 6. 11. 2016. Vyvolal mnoho reakcí a dokonce i zájem médií.
Příspěvek z roku 2016
11. 11. 2016
„Řešíme to,“ okomentovala situaci stručně autorka návrhu, bývalá ředitelka knihovny J. Vašátková. (Rychnovsky.denik.cz)
15. 2. 2021
Po několik let jste nám stále posílali nové a nové fotografie knihovny do zpráv. Museli jsme se na místo vydat osobně, abychom se přesvědčili, že je tento kousek opravdu skutečný. Na místě se nám podařilo komunikovat s již bývalou ředitelkou B. Pokornou. K nápisu se moc nechtěla vyjadřovat. Byly s tím dříve problémy, řešilo se to na městě, ale k opravě bohužel nedošlo.
Kontaktovali jsme tedy samotné město Týniště nad Orlicí, knihovnu i stavební úřad. Na sociálních sítích jsme vytvořili
příspěvek s výzvou k nápravě.
Typografická chyba na fasádě nám posloužila i jako vzor pro nový design trička z kolekce inspirované nejčastějšími chybami v grafickém designu.
Příspěvek z roku 2021
2. 3. 2021
Na popud výzvy se nám ozval aktuální starosta Týniště nad Orlicí, Libor Koldinský. Vyjádřil se k situaci následovně: „Nejde to sice dobou vzniku za mnou, zdědil jsem to, ale beru si za své tento úlet napravit. Pravda, asi jsem s tím měl začít trochu dříve, ale myslím, že lepší než vůbec. Aktuálně jsem zadal vypracovat dobrému grafikovi nový návrh, takže věřím, že po nové realizaci se toto místo nebude zařazovat mezi grafický odpad. 🙂“
Jeden z komentářů starosty L. Koldinského
1. 2. 2024
Další dva roky uplynuly jako voda v Orlici a my jsme se jeli osobně přesvědčit, jak celá situace dopadla a zda se podařilo najít „dobrého grafika“. Zmínka o této chybě se dostala i do 5. dílu pořadu Identita od České televize. Nejen, že se vzhled této fasády nepodařilo napravit celých 8 let, ale také se za poslední 3 roky „dobrému grafikovi“ nepovedlo vytvořit slibovaný nový návrh. Zajímala nás aktuální situace a tak jsme kontaktovali starostu i knihovnu e-mailem a soukromou zprávu. Po několika měsících však stále bez odpovědi.
Příspěvek z února roku 2024
Jaký dopad může celá situace mít?
Chyba bohužel stále není opravena. Aktuální vzhled má vliv na budoucí zákazníky knihovny a také na důvěru ve vedení města. Neschopnost města napravit tuto chybu působí nedůvěryhodně. Oprava vzhledu Městské knihovny by byla významným krokem k vylepšení image celého města.
Není pochyb o tom, že odstranění tohoto nedostatku by přineslo pozitivní změnu a zvýšilo důvěru obyvatel v informační, kulturní a vzdělávací schopnosti, které knihovna popisuje na svých stránkách. Za 8 let jsme jen u nás měli na příspěvky s knihovnou přibližně 3 500 reakcí, několik stovek komentářů a okolo 100 000 zobrazení (ke dni 1. 7. 2024).
Absurdní složitost řešení
I přesto, že by mělo být vytvoření nového grafického návrhu relativně jednoduché, zdá se, že se zde setkáváme s nesmírně komplikovaným úkolem. Možná, že proces zachycení správného designového stylu je pro město natolik náročný, že je lepší nechat vše, tak jak je, než se ponořit do těžkopádného úsilí.
Proč není tato chyba stále opravena?
Existuje mnoho možných důvodů, některé z nich mohou být i absurdní. Možná se starosta rozhodl, že chybný design je skvělým turistickým lákadlem a rozhodl se ho ponechat jako zajímavou turistickou atrakci. Možná knihovna věří, že neustálé diskuse o chybě udržují veřejnou pozornost a zvyšují tak povědomí o místní knihovně.
Kdo ví, možná se město rozhodlo, že chyba na fasádě je vlastně uměleckým dílem, proto se rozhodlo zachovat ji jako součást nechtěného městského kulturního dědictví.
Jak vnímají vzhled fasády uživatelé?
K našim příspěvkům o knihovně přispíváte i vy. Vaše komentáře jsou plné různých názorů, ať už vtipných, sarkastických, ironických či absurdních. Zde jsme pro vás vybrali ty nejlepší. Děkujeme za vaši aktivitu a odlehčení celé situace.
Jak můžete přispět k nápravě chyby vy?
- Pomozte nám prosím sdílet tento článek s označením starosty, knihovny a města Týniště nad Orlicí. Podpořte tak veřejný tlak na řešení této situace.
- Napište e-mail panu starostovi, městské knihovně nebo městu Týniště nad Orlicí a zeptejte se na otázky, na které jsme nedostali odpověď.
a) Jaké kroky jste dosud podnikl ke zlepšení vzhledu fasády knihovny od okamžiku, kdy jste se seznámil s touto problematikou?
b) Proč se situace ohledně chybného nápisu neřešila dříve, i přes tlak veřejnosti už od roku 2016?
c) Jaký je aktuální stav plánování a realizace nového návrhu vzhledu knihovny od doby, kdy jste se ujal této záležitosti?
d) Jaká opatření jste přijal, abyste zajistil, že nový návrh bude v souladu s profesionálními standardy grafického designu?
e) Co je důvodem zpoždění v realizaci nového návrhu, když jste vyjádřil záměr tento problém napravit již v roce 2021?
f) Myslíte si, že tyto nedostatky mohou ovlivnit vnímání knihovny obyvateli a návštěvníky města? A jak byste hodnotil jejich vliv na celkovou image Týniště nad Orlicí?
Děkujeme za přečtení celého článku. Pokud jste v textu objevili chybu, dejte nám vědět. Rádi ji napravíme. Děkujeme.
Autoři článku: Filip, Filip a Véna
Baví tě, co děláme? Můžeš nás podpořit i mimo náš e-shop. Stačí nám „koupit kafíčko“ na Buy Me a Coffee a pomoci nám pokračovat v naší aktivitě. Každý šálek se počítá!
Děkujeme za podporu a sledování.